BORA GYULA
Gymr, 1928.10.13. -
Geogrfus, nyugalmazott nagykvet, egyetemi tanr
Dr. Bora Gyula a budapesti Corvinus Egyetem emeritus professzora, a Magyar ENSZ Trsasg alelnke, a Krnyezetvdelmi s Fenntarthat Fejldsi Tancs elnke. Bora professzor r tbb mint fl vszzadot tlttt az oktats s a tudomny szolglatban. 2004-ben tudomnyos kutati, oktati s publikcis tevkenysgrt a Magyar Kztrsasg Elnke a Magyar Kztrsasgi rdemrend Lovagkeresztjvel tntette ki. Professzor r egyetemi oktati munkja mellett mindig szles kr trsadalmi tevkenysget is kifejtett. Klnbz frumokon, itthon s klfldn egyarnt npszerstette a fldrajztudomnyt, rt s lektorlt szmos tudomnyos-ismeretterjeszt mvet. Tanknyvri tevkenysge is tven ves mltra tekint vissza. Magyarorszg gazdasgfldrajzrl szmos egyetemi jegyzet s tanknyv mellett a Nemzeti Tanknyvkiadnl tbb tanknyvet rt az ltalnos iskols s a kzpiskols korosztly szmra is. Tanknyveinek kzrthet, vilgos stlusa, logikus felptse hamar npszerv vlt a tanulifjsg krben. Mindig igyekezett a szraz tudomnyos fogalmakat rdekesen, kzrtheten s kzrdekldsre szmot tartan kzvetteni. A tanknyveiben a megtanuland rszeket mindig kveti egy kis „sznes”, mveldstrtneti, nprajzi vagy csak a gyermekek rdekldst felkelt olvasmny, amely megkedvelteti a tantrgyat is.
***
Fl vszzad a tudomny s az
oktats szolglatban
Az ember mr kilpett a vilgrbe, hogy flelmetes titkok nyitjra jusson, mikzben Fldnkn is mg szmtalan
rejtly megfejtsre vr. E fldi titkok nyomba eredt fl vszzaddal ezeltt dr. Bora Gyula professzor, amikor
hivatsul a fldrajztudomnyt vlasztotta. Gazdag letplyjt ismertk el a Magyar Kztrsasgi rdemrend Lovagkeresztjvel.
– Hogy fogadta a kitntetst?
– Rendkvl nagy meglepetssel. Egyltaln nem is tudtam rla, hogy ilyen jelents esemnynek nzek elbe. Meglepets volt ez szmomra azrt is, mert 1998 ta nyugdjas vagyok. Igaz, hogy nem szakadtam el az egyetemtl teljesen, tartok rkat, a tananyagok ksztsben is rszt veszek, azrt mgis meglepett. Megvallom szintn, nagyon megrendltem. Ezttal szeretnm megksznni
mindazok kzbenjrst, akik az egyetemen vagy ms szervezetnl a kitntets odatlsben rszt vettek.
– Hny ve van a plyn?
– 1948-ban kerltem az egyetemre hallgatknt. 1952-ben vgeztem, akkor rgtn tanrsegd lettem, s ahogy emltettem, 1998-ig az egyetemen klnbz szinteken tevkenykedtem. Ez bizony elg hossz id, s taln rthet, hogy ezek utn hirtelen elszakadni a munkmtl s az egyetemtl nagyon nehz lett volna.
– Hogy kerlt ppen a gazdasgfldrajz
tanszkre?
– A krds megvlaszolsa kapcsn egy pillantst kell vessnk Markos Gyrgy mellszobrra, amely itt a tanszki szobnkban kapott helyet. Hogy ppen a gazdasgfldrajz tanszkre kerltem, azt Markos Gyrgy professzor rnak ksznhetem, aki a tanszk vezetje volt. volt az, aki annak idejn megkedveltette velem a
gazdasgfldrajzot, s amikor vgeztem, ide vett a tanszkre. J darabig egytt is dolgoztunk mind az
oktat-, mind a kutatmunkban.
– Tudomnyos munkja sorn milyen tmkkal foglalkozott?
– Az egyetemi oktatnak a tudomnyos munka alapvet feladata. Persze a tmk vltoztak, hiszen tven v alatt sok minden trtnt a vilgban, nem kevsb Magyarorszgon, elssorban a gazdasgfldrajz tmakrben. Rszt vettem az sszes egyetemi jegyzet, tanknyv elksztsben
s tbb ms munkban is. Egy akadmiai djas knyvet is rtunk a kollgkkal a nagyvrosi fejldsrl. Ez a tma kicsit tvolabb esett a korbbi tevkenysgemtl. Ksbb krnyezetgazdasgi kutatsokat is folytattam, ezek eredmnyeknt egy tanknyv is kszlt, ami a vilg termszeti erforrsainak problmirl szl, illetve azok gazdasgi htterrl. Mig is folytatom a kutatmunkt, de mr mrskelten.
– Melyik volt a legsikeresebb idszaka?
– A legsikeresebbnek az 1983–89 kztti idszakot tartom, amikor az egyetemen tudomnyos rektorhelyettes voltam. Ez az idszak igen fontos volt az egyetem letben, a nemzetkzi kapcsolatok ptse s fenntartsa tern. Akkor mr kezdett kinylni kicsit a vilg, s sikerlt szmos klfldi egyetemmel akr keletrl, akr nyugatrl van sz, szorosabb csere- vagy egyb kapcsolatot kipteni, s ez nagyon fontos eredmny volt. Ugyancsak ehhez hasonlan egy msik fontos tevkenysgem volt abban a hrom Tempusprogramban val rszvtelem, amelyeket
irnytottam. Ebben az utols klnsen rdekes, mert az egyetemen kvl mg az orszg hrom msik egyetemnek fldrajz tanszkvel is egyttmkdve ptettnk egyigen jelents cserekapcsolatot, s ezzelsok dikot tudtunk klfldi tanulmnytrakikldeni.
– Ebben a munkban gondolom nagy hasznra volt idegennyelv-tudsa.
– Valban. Angolul, nmetl s oroszul beszlek. Sajnos, az oroszbl sokat felejtettem, mert az utbbi idben nem hasznlom.
– Bizonyra sokat utazott.
– Utazni szeretek. Avilg vgre is elmennk, ha arrl lenne sz. Elg sok helyen jrtam a vilgban, Nyugat- Eurpt klnsen jl megismertem, termszetesen a krnyez orszgokat is s szak-Amerikt.
– Hov nem jutott el?
– Sajnos nem jutottam el Dl-
Amerikba, pedig ide mindig szerettem volna.
– Van-e olyan rsze a fldkereksgnek, amelyik klnsen a szvhez
ntt?
– A vilgnak rendkvl sok szp terlete van. Lehet, hogy egy kicsit szkkebl vagyok, amikor azt mondom, hogy n a Krptokat s az Alpokat ekintem a vilg egyik legszebb terletnek, ahova nagyon szerettem s szeretek elmenni, mr csak azrt is, mert mind a kett az eurzsiai hegysgrendszer rsze, teht nincs elszakadva egymstl.
– Manapsg elg gyakran olvashat az ember arrl, hogy a vilg nyersanyagkszletei kimerlben vannak, s ez tragikus kvetkezmnnyel jr.
– Ezzel a tmval „A termszeti erforrsok gazdasgtana s fldrajza” cm tanknyvben rszletesen foglalkoztunk. El lehet mondani, hogy igen szlssges nzetek vannak ezen a tren a mdiban s a tudomny klnbz kpviseli kztt is. Az igaz, hogy a sznhidrognek, a ritkn elfordul sznesfmek kszletei valban behatrolhatk. Msok viszont arra hivatkoznak, hogy a technika fejldse eddig is sok mindent megoldott, s ezutn is sok mindent meg tud majd oldani. n a problmt azonban nem ebben ltom, hanem abban, aminek mr vannak jelei, hogy a vilg npessge rendkvl gyorsan nvekszik, mikzben a termszeti erforrsok elosztsa roppant egyenetlen. Vannak feltrekv, gyorsan fejld, nagy npessg orszgok, amelyek szintn rszt kvnnak ezekbl az erforrsokbl, s az is megkockztathat, hogy bizonyos idtvlaton bell mg nemzetkzi konfliktusok forrsa is lehet a hinyz vagy egyre drgbb erforrsok, illetve ezeknek a mainl sokkal racionlisabb elosztsa.
– Hogyan telnek nyugdjasnapjai?
– Azt hittem, hogy ha az ember nyugdjba megy, akkor tbb ideje lesz. Nem gy van. Mondhatom, hogy elfoglalt vagyok, s ez abbl az olthatatlan vgyambl ered, hogy nagyon szeretnk minl tbb informcit sszegyjteni a vilgrl. s ha szp az id, azrt kicsit kertszkedek is.
H. E.
Kzgazdsz 5. SZM, 2004. SZEPTEMBER
|