(MTI) - Kilencvenves korban htfn elhunyt Szab Magda Kossuth-djas s ktszeres Jzsef Attila-djas r - tudatta az alkot titkra az MTI-vel.
Tasi Gza elmondta, hogy az rnt dlutn 4 rakor, olvass kzben rte a hall.
Szab Magdt az Oktatsi s Kulturlis Minisztrium sajt halottjnak tekinti. Az OKM fjdalmt s megrendlst fejezte ki, mint kzlemnyben rta, az r bcsztatsrl ksbb intzkednek.
Szab Magda 1917. oktber 5-n szletett Debrecenben. Tanulmnyait szlvrosban vgezte, itt szerezte latin-magyar-trtnelem szakos diplomjt, a Tisza Istvn Tudomny-egyetemen. 1940-tl Debrecenben s Hdmezvsrhelyen tantott, 1945-tl a Valls- s Kzoktatsgyi Minisztriumban dolgozott.
Kltknt indult, de 1949-tl nem publiklhatott, llsbl elbocstottk, 1958-ig nem jelenhetett meg knyve. Hseinek bels vilgt, a llek bels folyamatait, az emberi kapcsolatokat rnyaltan brzolta. A Rgimdi trtnetben csaldja trtnett rta meg, a ktet kordokumentumknt, trtnelmi tablknt s vrosrajzknt is hiteles. Szab Magda szmos ifjsgi mvet s meseregnyt is rt.
Trtnelmi rdekldse elssorban a sznpadi mfajokban lttt formt: a Kilts, vros Debrecen mltjt eleventette fel, Az a szp, fnyes nap cm drmja pedig az llamalapts kort. Mveit 42 nyelvre fordtottk le.
Az r 1959-ben s 1972-ben Jzsef Attila-djat, 1978-ban Kossuth-djat kapott, majd 2001-ben Corvin-lnc kitntetsben rszeslt. 2003-ban elnyerte a Femina francia irodalmi dj klfldi regnyt jutalmaz vltozatt Az ajt cm, franciul is megjelent regnyrt, s elnyerte a Prima Primissima Djat.
Szab Magda 2007-ben, 90. szletsnapjn megkapta a Magyar Kztrsasgi rdemrend Nagykeresztje (polgri tagozata) kitntetst, mlt szombaton pedig az alkott Hazm-djjal jutalmaztk. A Szprk Trsasgnak tagja, Budapest s Debrecen dszpolgra volt.
Fbb regnyei kz tartozik a Fresk (1958), a Mondjk meg Zsfiknak (1958), Az z (1959), a Sziget-kk (1959), a Brny Boldizsr (1959), a Diszntor (1960), a Szletsnap (1962), a Piltus (1963), A Danaida (1964), a Tndr Lala (1965), a Katalin utca (1969), az Abigl (1970), A szemllk (1973), a Rgimdi trtnet (1977), Az ajt (1987), a Merszi, Mszj (2000), a Fr Elise (2002). sszegyjttt hangjtkait 2006-ban adtk ki, Bkekts cmmel.
Szab Magda emlkezete
|
Bszkesgnk volt ez a kilencvenvesen is nies, trkeny, mandulaszem asszony. Egyben a remnysgnk is. Plda arra, hogy mgiscsak lehetsges letfogytig megrizni tartst, hitet, nyitottsgot, szeretetet, llekmeleget, j emlkezetet, ri s emberi formtumot.
Ki ne tudn, hogy Debrecenben szletett, ott is ntt fel, s szerzett magyar-latin szakos tanri diplomt. (Hiszen miutn olvastuk a Rgimdi trtnetet, szinte jobban ismerjk Szab Magda egykori csaldjt, mint a sajt felmeninket!) A fiatal pedaggus eleinte Hdmezvsrhelyen tantott, majd Pesten, a minisztriumban dolgozott, s kzben megjelent kt gretes versesktete. 1949-tl azonban fagyos vek kvetkeztek: llsbl elbocstottk, a neki tlt Baumgarten-djat visszavontk, s kzel tz ven t csak az asztalfik szmra rhatott.
De az ri tehetsg s mondanival nem veszett el, nem is alakult t, hanem szpen kivrta, mg a vilg kirdemelte. A regnyek (a Fresktl Az zn, az kton, A pillanaton t Az ajtig vagy az utolsv lett Fr Elise cm memorig), a drmk (az Az a szp fnyes naptl a Debrecenben a mlt hnapban bemutatott A macskk szerdjig) elnyertk mlt helyket a knyvespolcokon, az irodalomtrtnetben, a sznpadokon s a kztudatban.
lete utols veiben, djaktl s elismersektl vezve mr nemzetkzi krkben is gy tartottk szmon Szab Magdt, mint a magyar irodalom nagyasszonyt. s kzben semmit nem vltozott. Blcs, bjos s bartsgos maradt. Ha gy hozta volna a sors, hogy frje, Szobotka Tibor tllte volna t, akkor most rhatna egy regnyt csodlatos asszonyrl, trsrl, nagyra hvatott rkollgjrl. Megmaradt Szab Magdnak cmmel.
Stuber Andrea
|
Szab Magda magyarsgt s a magyarsgban eurpaisgt hangslyozta Barna Imre, a htfn elhunyt r kteteit gondoz Eurpa Knyvkiad vezetje az MTI-nek.
Szab Magdnl "magyarabb s a magyarsgban eurpaibb szerzt (...) elkpzelni sem lehetne" ilyen hagyomnyosan vilgirodalmi profil knyvkiadnak mint az Eurpa Knyvkiad - mondta a Kossuth-djas s ktszeres Jzsef Attila-djas rnt mltatva Barna Imre.
letmvnek "valsgos renesznsza" van - folytatta Barna Imre -, kiemelve, hogy a hatalmas letm nem tehet mlt idbe: az rnak nemcsak a rgi munki arattak kznsgsikert, nemcsak a korbbi mvei keltek "j letre" az elmlt 10 vben, hanem olyan j alkots is szletett, mint a Fr Elise, amely "az Eurpa elmlt vtizednek egyik legnagyobb sikere".
A knyvkiad vezetje gy fogalmazott: "Az letm jelen idben l (...), jelen idej szerzrl van sz".