110 ve szletett Bertolt Brecht

Szztz ve, 1898. februr 10-n szletett Augsburgban Bertolt Brecht nmet drmar, klt, az epikus sznhz megteremtje. Gazdag csaldbl szrmazott, kitn nevelst kapott. 1917-ben a Mncheni Egyetem orvosi fakultsra iratkozott be, a hbor utols vben szanitcknt szolglt a hadseregben.
Az egyetem mellett egy kabarban is szerepelt, sajt dalait adta el mandolinksrettel. Brecht egyre kzelebb kerlt a baloldalhoz, megismerkedett a marxizmus alapfogalmaival. 1923-ban abbahagyta orvosi tanulmnyait, s a Mncheni Kamarasznhz dramaturgja lett. Itt mutattk be a Dobsz az jszakban cm darabjt, amely nagy sikert aratott, s elnyerte a Kleist-djat is. 1924-ben Berlinbe kltztt, a Deutsches Theater dramaturgjaknt a kor legnagyobb rendezi, Max Reinhardt s Erwin Piscator mellett dolgozhatott.
A vilghrnevet az 1928-ban sznpadra kerlt, Kurt Weill zenjvel kszlt groteszk hangvtel Koldusopera cm darabja hozta meg szmra, amely egy XVIII. szzadi angol drma feldolgozsa. Itt mr szerepeltek az epikus sznhzra jellemz elidegent effektusok, a didaktikus feliratok, a vettett kpek, a nzket megszlt sznszek, a cselekmnyt megszakt songok, amelyek kzl nem egy vilgslger lett. A kvetkez Brecht-Weill darabbal, a Mahagonny vrosnak tndklse s buksval megalkotta teljesen j drmaelmlett az epikus sznhzrl.
Hitler hatalomra jutsa utn meneklnie kellett hazjbl, ahol llampolgrsgtl megfosztottk, knyveit elgettk, darabjait betiltottk. Bolyongsai kzben keletkeztek legfontosabb elmleti rsai, antifasiszta versei, emigrciban rta legjelentsebb drmit is: a tudsok felelssgt boncol Galilei lett, a hbor rtelmetlensgt bizonyt Kurzsi mamt, a kapitalizmus kmletlensgt vzol Szecsuni jllek cm darabot, a Hitlert nevetsgess tev lltstok meg Arturo Uit! cm szatrt.
1941-ben a Szovjetunin t az Egyeslt llamokba meneklt, s Hollywoodban prblt szerencst, kevs sikerrel. Megrta az si knai trtnetet feldolgoz Kaukzusi krtakrt, majd 1947-ben, amikor az Amerika ellenes tevkenysget vizsgl bizottsg tanknt kihallgatta, jobbnak ltta visszatrni Eurpba. 1949-ben a keletnmet rendszer meghvsra az NDK-ba utazott, s felesgvel, Helene Weigel sznsznvel Kelet-Berlinben ltrehoztk sznhzukat Berliner Ensemble nven. A sznhzszervezs, a rendezs mellett tbb tdolgozst is ksztett, a tbbi kztt Goethe s-Faustjbl, Moliere Don Juanjbl s Shakespeare Coriolanusbl.
A keletnmet kommunista rendszer kezdetben nnepelte, ksbb azonban mr nem tartotta elgg balosnak, formalistnak titulltk, aki nem elg elktelezett a munksosztly gye irnt. Brechtet a tmadsok nem klnsebben rdekeltk, tette a dolgt, amg egszsgi llapota engedte. 1956 augusztusban ppen a Galileit prbltk, amikor rosszul lett, s 14-n szvinfarktus kvetkeztben meghalt.
|