Szz ve szletett Wass Albert
Wass Albert szletsnek szzadik vfordulja alkalmbl a Krter Mhely Egyeslet kedd este 6 rakor kulturlis glaestet szervez a Magyar Kultra Alaptvny szkhzban. Renesznszt l rnk npszersge rgta zavart okoz a balliberlis rtelmisg krben. Wass Albert ugyanis olyan tmkrl rt, amelyeket ma is szvesen agyonhallgatnnak – vli Turcsny Pter r.
    


Mita Wass Albert mvei jra utat talltak a magyar irodalomban, a balliberlis rtelmisg krben szmos negatv legenda sulykolsval igyekeznek Wass Albert alakjt lejratni. Egy sosem ltezett fotogrfira hivatkozva pldul tnyknt lltottk, hogy Wass Albert kezet fogott Hitlerrel, tovbb nyilasnak s ncibartnak titulltk. Wass Albert sem nyilas, sem ncibart nem volt, nem szimpatizlt a szlsjobbos eszmkkel. S br Wass Albert mveinek jbli npszersgt az t tmadk igyekeznek gy belltani, mintha olvasi egy gyans ideolgia nyomn kedvelnk rsait, a valsg egszen ms.
Wass Albertet nemcsak a msodik vilghbor utn, hanem eltte is sokig agyonhallgattk. Regnyeiben olyan tmkat vetett fel, amelyek nemcsak a szocializmus ideje alatt, hanem korbban is feszegettk a hatrokat. Ilyen volt a tbbek kztt a Trianon eltti magyarsg hibinak szmbavtele is – vli Turcsny Pter r.
Wass Albert teljes letmvnek a kiadja, a Krter Mhely Egyeslet elnke szerint az r renesznsznak azonban tbb oka is van. – Wass Albert tudatos rknt, Kuncz Aladr s Bnffy Mikls nyomdokain elegns, kicsit francis stlusval eltr a megszokott irodalomtl. Megfogja az olvast az is, hogy Wass Albert sok krdsben s sok mfajban otthonosan mozgott, brzolsai realistk, rsait thatja ember- s npszeretete. Ugyanakkor, mint minden nagy egynisg, kpes mindenkit megragadni a lelkiismeretnl. Ezzel nemcsak jbli npszersge magyarzhat, hanem az is, mirt tmadjk. Feltehetleg tartanak a nemzeti rzelmektl, a transszilvanizmus felledstl, flnek a klnbz szocil-llektani esemnyek lehetsgtl, s ezrt nem szeretnk, hogy Wass Albertet j Jkaiknt tiszteljk. Aki pedig mra olyan nemzeti jelkpnk lett, mint Walesben Dylan Thomas r, klt. Wass Albert ri jelentsgre valsznleg Czine Mihly irodalomtrtnsz tudna hitelesen rmutatni, ha kztnk volna.
Wass tmadi rveik altmasztsra olykor tttelesen hivatkoznak arra a koncepcis perre, amely Wass Albertet s apjt Romniban hbors bnss nyilvntotta, s hallra tlte, s az tlet a mai napig rvnyben van. Az r 1940 janurjban, mg az abban az vben, augusztus 30-n megszletett msodik bcsi dnts eltt kapott Baumgarten-djat, ami cfolja a szlssges kurzusr vdjt. Emigrcija utn pedig a floridai egyetemen tanthatott. m nemcsak a szigor amerikai tvilgts eredmnye, hanem tbb romniai dokumentum is bizonythatn az r rtatlansgt. A tavaly kezdemnyezett perjrafelvtelt azonban elutastottk a romn hatsgok. – Wass Albert egy kommunista diktatra koncepcis pernek erklcsi ldozata. Ezt a szgyent valsznleg mr csak Strasbourgban a per semmiss ttele orvosolhatn – vli Turcsny Pter.
Ahhoz azonban, hogy ez gyben a magyar klpolitika lpseket tehessen, felttel volna, hogy Wass Albert llampolgrsgt rendkvli mdon, posztumusz honostsa a magyar llam. Az r ugyanis mg letben csak egy vre kapta meg az llampolgrsgt igazol okiratot, a visszahonostsra szl okmnyt nem kapta meg.
(Magyar Nemzet) |